2016 GMHL Entry Draft
Tuesday, 17 May 2016 14:00    PDF Print E-mail

alt

The 2016 GMHL Entry Draft took place May 15th, 2016 in Innisfil, Ontario. Twenty-eight teams made selections through 12 rounds, resulting in 336 player rights distributed through GMHL teams. Find below the results:

Round 1
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Shelburne HTI Stars Evgeni Natalchenko 1997 Fwd Metula, IS Metula Israel 
2 North York Renegades Brendan Jacome 1995 Fwd Caledon, ON Georgetown Raiders OJHL
3 Sturgeon Falls Lumberjacks Daniil Dmitriyev 1998 Fwd Russia Slovan Bratislava
4 Northumberland Stars Spencer Du Preez 1995 Fwd South  Africa South Africa U20
5 Orangeville Ice Crushers Brian Louis 2001 Fwd Chicago, IL Chicago Blues AAA
6 New Tecumseth Civics Blake Jones 1995 Fwd Windsor, ON Lasalle Vipers GOJHL
7 Kingsville Kings Matt Culot 1996 Fwd Bellerica, MA Springfield Express
8 London Lakers Scott Goodman 1995 Fwd Oakville, ON London Nationals GOJHL
9 Bracebridge Blues Marc Dubuc 1995 Fwd Kearney, ON Bobcaygeon Storm GMHL
10 Seguin Huskies Mathias Suchan 1999 Fwd Vienna, Czech HC Broclav
11 Toronto Predators Zach Towns 1998 Fwd Ottawa, ON Gloucester Rangers CCHL
12 Komoka Dragons Niks Berzins 1998 Fwd Riga, Latvia Venta JR
13 Meaford Knights Kieffer Helbing 1995 Fwd Indiana, USA Whitefish Wolverines
14 Oshawa Riverkings Jesse Hewak 1996 Def Whitby, ON Waterloo Siskins
15 Seguin Huskies Austin Stenz 1998 Fwd Cold Lake, ABNorfolk Admirals
16 Niagara Whalers Tyler Smith 1997 Fwd St Louis, USA St Louis Midget AAA
17 St. Goerge Ravens Tyler Hill 1995 Fwd Hagersville, ON Caldonia Corvairs GOJHL
18 Seguin Huskies Adam Ocovsky 1999 Def Vienna, Czech HC Broclav
19 Parry Sound IslandersChris Donaldson 1997 Fwd Welland Lake Welland Lake HS
20 Toronto Attack Ciaran Morgan 1997 Fwd  Niagara Falls, ON Kanata Lasers CCHL
21 Bradford Rattlers Kristers Bergmanis  1998 Fwd Lativa Venta 2002
22 Temiscaming Titans Arvid Sjogren 1997 Fwd Sweden  Helsingborgs HC J20 D1
23 South Muskoka Shield Mat Kurtis 1998 Fwd Bejing, China Bejing 88's
24 New Tecumseth Civics Payton Backus 1995 Fwd Barrie, ON Guelph Hurricanes GOJHL
25 Kingsville Kings Sam Mancini 1995 Fwd Bloomingdale, IL Kirkland Lake Gold Miners NOJHL
26 Tottenham Steam Adam Leavoy 1998 Def Toronto, ON Toronto Red Wings AAA
27 Lincoln Mavericks Noah Perlic 1998 Fwd Vineland, ON Niagara North
28 Tillsonburg Hurricanes Mitchell Fitzmorris 1995 Fwd Ingersoll, ON Caledonia Corvairs GOJHL
Round 2
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Shelburne HTI Stars Zachary Vinnell 1998 Def Metis Nation, ON Strathmore Bisons AAA
2 North York Renegades Jonathan Colley 1995 Fwd Newmarket, ON Newmarket Hurricanes OJHL
3 Sturgeon Falls Lumberjacks Mac Young 1999 Fwd Barrie, ON Coldwater Falcons GMHL
4 Northumberland Stars Anton Minaev 1996 Fwd Moscow, RUS Forest Lake Lakers
5 New Tecumseth Civics Carmine Vietri 1995 Fwd Bramption, ON Kitchener Dutchman
6 London Lakers Callum Ruddock 1995 Def London, ON London Nationals 
7 Kingsville Kings Adam Kusibr 1998 Fwd Tecumseh, ON Pursuit Of Excellence
8 London Lakers Nathan Schwartz 1997 Fwd Aurora, Ohio Norfolk Vikings
9 Bracebridge Blues Matthew Allen 2000 Fwd  Oklahoma, USA Skipjacks U16
10 Seguin Huskies Curtis Ballantyne  1997 Def Haliburton, ON Haliburton Wolves
11 Toronto Predators Phil Liakakos  1998 Def  Milton, ON Guelph Gryphons 
12 Komoka Dragons Kieran Kaynor 1998 Def Glasgow, England Nottingham England U-20
13 Meaford Knights Lodie Ipeelie 1995 Fwd Iqualit, NT OCN Storm
14 Oshawa Riverkings Chase Horne  1995 Def Kissime, FL Florida Eels
15 Bradford Bulls Russell Shengulette 1998 Def  Apex, North Carolina Carolina Lightning AA
16 Niagara Whalers Relfs Circenis  1997 Fwd Riga, Latvia Solent Devils
17 St. George Ravens Matt Hore  1995 Fwd Mississauga, ON Caledonia Corvairs GOJHL
18 Bradford Rattlers Cole Chapman 1998 Gol Aurora, ON St. Andrews College
19 Parry Sound Islanders Niks Krolls 1999 Def  Riga, Latvia Latvia 
20 Toronto Attack Connor Dineen 2000 Fwd Buffalo, NY Buffalo Jr Sabres U16
21 Almaguin Spartans Chris De Jonge  1997 Def  Netherlands  Hijs Hokijpen Haag
22 Temiscaming Titans Hampus Anderson 1997 Def  Sweden Jarnbrotts HK U20 D1
23 South Muskoka Shield Andrey Borodin 1998 Fwd Bejing, China Bejing 88's
24 New Tecumseth Civics Scott emerson 1995 Fwd Windsor, ON Leamintgon Flyers
25 Kingsville Kings Mike Levesque  1995 Fwd Chatham, ON Chatham Maroons GOJHL
26 Tottenham Steam Troy Murray  1997 Def  White City, Canada Kootenay Ice WHL
27 Lincoln Mavericks Alex Crilley  1998 Fwd  Pittsburgh, USA Pittsburgh Jr Penguins
28 Tillsonburg Hurricanes Kyle Rarick  1999 Gol  Florida, USA Norfolk Vikings
Round 3
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Shelburne HTI Stars Jonas Leas 1998 Fwd Whitehorse  North Shore Midget AAA
2 North York Renegades Alex Fotinos 1995 Gol Toronto, ON Aurora Tigers OJHL
3 Sturgeon Falls Lumberjacks Ryan Erickson 1995 Fwd  Sudbury, ON Rayside Belfour NOJHL
4 Northumberland Stars Liam Redwood  2000 Def  England  England U20
5 Orangeville Ice Crushers Brine O'Hara 1999 Fwd Philadelphia  Philadelphia Little Flyers
6 Temiscaming Titans Ludovic Scott 1998 Fwd St-Hyacinthe Syracuse Stampede NA3HL
7 Toronto Blue Ice Jets Mark Mamolescu 1995 Gol Toronto, ON St. Michaels College OJHL
8 London Lakers Jordan Brown  1995 Def  Halton, ON  Caledonia Corvairs GOJHL
9 Bracebridge Blues Nick Wagner 1997 Def  St. Paul, Minnisota  San Diego WSHL
10 Seguin Huskies Clifford Ogle  1997 Fwd Flint, MI Flint Jr Firebirds
11 Toronto Predators Houri Wafali  1999 Fwd Toronto, ON GTHL
12 Komoka Dragons Sam Haris  1995 Def  London  London Nationals 
13 Meaford Knights Alex Dipadua 1997 Fwd Massy, ON Algonquin HS
14 Oshawa Riverkings Daniel Bohman  1995 Fwd Vaxjo, Sweden Sweden Div 2
15 Bradford Bulls Rowan McCarthy  1998 Fwd Ottawa, ON DC Stars
16 Niagara Whalers Ben Edmonds  1998 Def  Dundee, GB Dundee
17 St. George Ravens Cole Hagy 1995 Fwd Oakville, ON Ancaster Avalanche GOJHL
18 Bradford Rattlers Zoltan Lebecky  1999 Def  Hungary Miskolai Jegesmedvek U18
19 Parry Sound Islanders Ian Robbie  1996 Fwd  Lively, ON French River Rapids NOJHL
20 Toronto Attack Azat Tursynkhanov 1998 Fwd Moscow, RUS Hill Academy U18
21 Almaguin Spartans Fabian Bohman  1995 Fwd Vaxjo, Sweden Olofstroms IK D2
22 Temiscaming Titans Jack Hatton  1998 Fwd Chicago, IL Sabres CSPHL AA U18
23 Sturgeon Falls Lumberjacks Oliver Johansson  1997 Fwd Sweden Yarmouth Vikings, CAHS
24 Tottenham Steam Ryan Schirano  1997 Gol New York Spencerpast Rangers
25 Kingsville Kings Alex Mitsinis 1996 Fwd Avon, OH Iriquois Falls Eskimos 
26 Tottenham Steam Krisstoffer Klarin  1998 Fwd Sweden  Viggbyholms J20
27 Lincoln Mavericks David D'Agistino  1998 Def  St Catherines, ON Thorold Blackhawks GOJHL
28 Tillsonburg Hurricanes Luke Fraser 1996 Fwd Goderich Goderich 
Round 4
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Shelburne HTI Stars Adam Evans 2000 Gol Ashertn, AB Midget AAA
2 North York Renegades Stefano Pezzeta 1995 Fwd North York, ON Bombers Jr B
3 Sturgeon Falls Lumberjacks Robert Ranger 1998 Def North Bay, ON Trappers AAA
4 Northumberland Stars Rick Pontling 1998 Fwd Brampton, ON Brampton AA
5 Almaguin Spartans Parker Elvy 1998 Fwd Wisconsin, USA Waunakee High
6 London Lakers Kevin Madden 1995 Fwd London, ON Nationals Jr B
7 Toronto Blue Ice Jets Joose Harjv 1999 Fwd Finland Hokay
8 Meaford Knights Travis Yach 1997 Fwd Shawville, ON Norfolk Vikings
9 Bracebridge Blues Deyon Johnston 1996 Fwd Collingwood, ON Seattle Totems
10 Seguin Huskies Michael Haskins 1995 Def Estero, FL Flordia Jr Blues
11 Toronto Predators Conor Stinson 1995 Fwd Pickering, ON Ajax OMHA
12 Komoka Dragons Andrew Reiss 1995 Fwd Jersey Shore, ON Jersey Shore Whisters
13 Meaford Knights Aleks Stoilov 2000 Def Bulgaria Bulgaria U18
14 Oshawa Riverkings Simon Feig 1998 Fwd Ajax, ON Toronto Aeros
15 Wiarton Rock Benton Lancaster 1998 Fwd Wairton, ON Wairton
16 Niagara Whalers Blake Luscombe 1995 Fwd Hamilton, ON Caledonia Corvairs
17 St. George Ravens Michael Pollics 1995 Fwd Dundas, ON Ancaster Jr B
18 Bradford Rattlers Skatlyski Myhailo 2000 Fwd Ukraine Ukraine U16
19 Parry Sound Islanders Devin Warfield 1995 Fwd Cary , NC Carolina Eagles
20 Toronto Attack Ruslans Ignatovics 1995 Fwd Riga, Latvia Cuyene, Stampede
21 Almaguin Spartans Rhys Harding 1998 Fwd Cardiff, England Cardiff Devils
22 Temiscaming Titans Justin Meers 1998 Fwd St Charles Misouri St. Louis Selects U18 AAA
23 Sturgeon Falls Lumberjacks Blake Whitehead 1998 Def North Bay, ON Midget AAA
24 London Lakers Alex Pazik 1999 Fwd Middleville, MI East Kentwood HS
25 Kingsville Kings Ian Fairbert 1995 Fwd Chatham, ON Chatham Maroons
26 Tottenham Steam Philip Rodhe 2000 Fwd Sweden J20 Vigg-Byholmes
27 Lincoln Mavericks Adam Pys 1999 Def Ayr, ON Ridley college
28 Tillsonburg Hurricanes Logan Kerner 1995 Fwd Taber,ON Olds Jr A
Round 5
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Shelburne HTI Stars Jacob Roberts 1999 Fwd Goose Bay CIMA Midget AAA
2 North York Renegades Mitcheil Robinson 1997 Def Beeton Schberg Jr C
3 Temiscaming Titans Tyler Beneteau 2000 Def Windsor Windsor Jr Spitfires Midget AAA
4 Oshawa Riverkings Conner Penny 1997 Fwd Nova Scotia Whitby U21
5 Orangeville Ice Crushers Zach Kaiser 1997 Fwd Orangeville Bishot prep
6 London Lakers Nik Dampier 1995 Gol London St. Thomas Jr B
7 Meaford Knights Tanner Hamilton 1995 Fwd Haliburton Haliburton Wolves
8 London Lakers Dalton Good 1996 Def London Strathroy Jr B
9 Bracebridge Blues Jessie Heigz 1997 Gol Janesville Chicago Cougars
10 Seguin Huskies Josef Pvorak 1997 Fwd Czech Republic Czech U18
11 Toronto Predators Zac Sirota 2000 Fwd Woodries Ajax AAA
12 Komoka Dragons Josh Britton 1998 Fwd Steatford H Perth AAA
13 Meaford Knights Cooper Dibiase 1996 Def Tulsa Tulsa Oilers
14 Sturgeon Falls Lumberjacks Jake Graville 2000 Def North Bay Don Mills Flyers AAA
15 Bradford Bulls Dylan Lompton 1997 Fwd South Africa South Africa U20
16 Niagara Whalers Rok Kolar 2000 Def Celle Slovenia HK Ceije
17 St. George Ravens Mitchell Datz 1995 Gol Kitchener Waterloo Jr B
18 Bradford Rattlers Sam Wood 1999 Def Iowa Iowa wild AAA
19 Parry Sound Islanders Jake Phillips 1997 Fwd Marquette MI Marquett HS
20 Toronto Attack Kristians Zelts 1995 Fwd Riga Latvia Cheyenne, Stampede
21 Almaguin Spartans Daniel Golba 1995 Fwd New York Powasson Voodoo
22 London Lakers Matthew Cruz 2000 Def New Baltimore MI WPHL U18
23 Almaguin Spartans Myler York 1995 Fwd Penetang Huntsville Otters Jr C
24 New Tecumseth Civics luke Sanko 1995 Fwd Windsor Leaminton Flyers
25 Kingsville Kings Jake Ores 1999 Fwd Franklin MI Franklin HS
26 Tottenham Steam Daniel Johansson 1997 Def Sweden J20 Oskarshamn
27 Lincoln Mavericks Kory Lukehart 1999 Gol Denver CO Springfield Express WSHL
28 Tillsonburg Hurricanes Matyas Kovacs 1997 Fwd Romainia HSV Young Frezzer Hamburg
Round 6
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Shelburne HTI Stars Denis Ruzmikov 1998 Fwd Hollywood, MD Southern Maryland U18
2 North York Renegades JP Crescinzi 1995 Fwd Newmarket, ON Schomberg Jr. C
3 Sturgeon Falls Lumberjacks John Algren Morrum 1997 Fwd Sweden Sweden U20
4 Oshawa Riverkings Joe Valentine 2000 Def Florida, USA Cylcones U16
5 Orangeville Ice Crushers Mason Emoff 1997 Fwd Orangeville, ON Bishops Prep
6 Wiarton Rock Clay Hellyer 1998 Fwd Wiarton, ON Wiarton Widget
7 Toronto Blue Ice Jets Will Keith 2000 Fwd Richmond Hill, ON R. Hill Coyotes
8 London Lakers Nick Sleeper 1998 Fwd Midland, ON HH Dow HighSchool
9 Bracebridge Blues Carter Wolf 1997 Fwd Sudbury, ON Valley East Midget
10 Seguin Huskies Ellis Freatman 1996 Fwd Ann Arbor, MI South Shore Kings
11 Toronto Predators Noah Battaglia 2000 Gol Toronto, ON GTHL
12 Komoka Dragons Denis Katerinics 1999 Fwd Latvia Venta 2002
13 Meaford Knights Alex Provost-Ross 1999 Fwd Quebec Montegands Espanar
14 Oshawa Riverkings Matt King 2000 Fwd Toronto, ON Royals AA
15 Bradford Bulls Kennan Kennedy 1995 Fwd Barrie, ON Espanola Express NOJHL
16 Niagara Whalers Thibault Sournas 1997 Fwd Tours France Anglet U22
17 St. George Ravens Daniel Volpe 1995 Fwd Toronto, ON Caledonia GOJHL
18 Bradford Rattlers Trevor Momot 1998 Def Ann Arbor, MI Anchor Bay H.S.
19 Parry Sound Islanders Bo Freatman 1998 Fwd Ann Arbor, MI Ann Arbor Varsity
20 Toronto Attack Denjs Romanovskis 1997 Gol Jelgava, Latvia Latvia U20
21 Bradford Rattlers Tomas Racicky 1997 Fwd Brno, Czech Republic Austria U20
22 Temiscaming Titans Cameron Moore 1998 Def Wawa, ON New Liskeard Cubs AAA
23 South Muskoka Shield Tyrone Fievre 1998 Def Quebec Montagnards
24 Wiarton Rock Jake Druker 1998 Fwd Long Island, NY Rochester Americans U18
25 Kingsville Kings Jerry Selengowski 1998 Fwd SCS, MI SCS Saints U18
26 Tottenham Steam Alexander Danielsson 1997 Fwd Sweden Oskarshamn J20
27 Lincoln Mavericks Nico Gamara 2000 Gol Weston, FL Wyoming Prep Academy
28 Almaguin Spartans Chance Ubel 1998 Fwd Colorado, USA Longmount Varsity
Round 7
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Shelburne HTI Stars Jack Steffer 1998 Fwd Arvada, CO Rolston Vally Mustangs
2 North York Renegades James Mense-Dietrich 1996 Fwd Innisfil, ON Newmarket Hurricanes OJHL
3 Sturgeon Falls Lumberjacks Robert Buckley 1998 Def North Bay, ON North Bay Trappers AAA
4 Northumberland Stars Brett Armstrong 1999 Def Utah, USA Utah Rebels AA
5 New Tecumseth Civics Nathan Colitto 1995 Gol Bolton, ON Markham Royals OJHL
6 London Lakers Davis Kisielis 1997 Def Liepaja, Latvia Liepaja Jr.
7 Toronto Blue Ice Jets Makinen Veli-Malt 1995 Gol Vammala, Finland HCIK Suomi-sarja
8 London Lakers Jorell Cristinmomo 2000 Fwd Manilla, Philippines Philippines U18 IIHF
9 Bracebridge Blues Alec Martyn 1997 Fwd Oro, ON Colwater Falcons GMHL
10 Seguin Huskies Cameron Smith 1997 Fwd Sydney, Austrilia Sydney Ice Dogs
11 Toronto Predators Mattia Alario 1997 Fwd Italy Milano Rossobly
12 Komoka Dragons Michael Gallant 1998 Fwd Quebec, Canada Trois Lake Jr.AAA
13 Meaford Knights Eric Lowry 1996 Fwd Penn, USA Central Penn
14 Oshawa Riverkings Stephen Minichiello 1998 Fwd Toronto, ON Mississauga Braves
15 Bradford Bulls Drew Warnecke 1998 Def Canton, Michigan West Bloomfield Varsity
16 Niagara Whalers Dries Blockx 1997 Fwd Leuven, Belguim LCHL
17 St. George Ravens Brody Milne 1995 Fwd Guelph, ON Guelph GOJHL
18 Bradford Rattlers Tom Pajonkowski 1997 Def Rouen, France France U20 IIHF
19 Parry Sound Islanders Hunter Hall 1998 Fwd Moorhead, MN Moorhead Varsity
20 Toronto Attack Myles Cook 1998 Fwd Toronto, ON Hill Academy U18
21 Almaguin Spartans Conor Howard 1999 Def Hale, GBR Trattford Tornados
22 Temiscaming Titans Alexi Rivet 1997 Fwd Haileybury, ON Powassan Voodoos NOJHL
23 Sturgeon Falls Lumberjacks Michal Juscak 1999 Fwd Bratislava, Slovakia Czech U20
24 New Tecumseth Civics Brendan Barron 1995 Fwd Regina, SK La Ronge Ice Wolves
25 Kingsville Kings Kyler Carter 1996 Fwd Belle River, ON Amherst
26 Tottenham Steam Linus Dahlberg 1998 Fwd Sweden Visby Roma J20
27 Lincoln Mavericks Kyle Kozielski 1999 Def St. Catharines, ON Grimsby Jr. C
28 Tillsonburg Hurricanes Quinn Gaetz 1996 Fwd Waterford, ON Norfolk Vikings GMHL
Round 8
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Shelburne HTI Stars Austin Crossley 1998 Def Fort St. John, BC Kamloops Storm, KIJHL
2 North York Renegades Horrance Chueng 1996 Gol Hong Kong Besting Gold U18
3 Sturgeon Falls Lumberjacks Charlie Conedam 1995 Fwd Sudbury, ON Espanola Express NOJHL
4 Northumberland Stars Igor Rutsek 1996 Def Slovakia Bratislava U20
5 Almaguin Spartans Dalton Olive 1998 Fwd Lebanoni, PA Wilkes-Barre
6 London Lakers Dane Gubbles 1996 Gol Mt. Brydges, ON Strathroy GOJHL
7 St. George Ravens Todd Ratchford 1995 Def Hoxtell, HI Caledonia GOJHL
8 London Lakers Adam Traux 1996 Fwd London, ON St. Thomas GOJHL
9 Bracebridge Blues David Ranger 1999 Fwd Sudbury, ON Sudbury Wolves AAA
10 Seguin Huskies Jake Cagnina 1997 Fwd South Berwick, ME South Shore Kings
11 Toronto Predators Marcus Didanyo 1999 Fwd Toronto, ON Markham AAA
12 Komoka Dragons Charlie Rice 1998 Fwd England Coldwater Falcons GMHL
13 Shelburne HTI Stars Joe Losasso 1997 Fwd Aurora, ON Cherry Creek Bruins AAA
14 Toronto Blue Ice Jets Noah Li 2000 Def Beijing, China Hokay Minor
15 Bradford Bulls Tren Maruih 1997 Def South Carolina Coeour D'Alene Prep
16 Oshawa Riverkings marquis Grant-Mentis 1998 Fwd Toronto, ON Toronto Aeros
17 St. George Ravens Jess Hilton 1997 Def Stoney Creek, ON Ancaster GOJHL
18 Bradford Rattlers Steven Holmes 1999 Fwd Cambridge, ON Cambridge Hawks AAA
19 Parry Sound Islanders Pavel Kortunov 1997 Fwd Youngstown, NY Tampa Bay Jr
20 Toronto Attack Nicholas Salazov 1998 Def Toronto, ON Hill Academy U18
21 Almaguin Spartans Alex Dajia 1995 Def Stoufville, ON Blind River Beavers NOJHL
22 Temiscaming Titans Alex-James Kistabish 1997 Fwd Amos, QC Chambly Forts Jr AAA
23 Sturgeon Falls Lumberjacks Christian Gaudreau 2000 Fwd Val Caron, ON Mississauga Senators AAA
24 Tottenham Steam Tom Lidstrom 1998 Gol Sweden Visby Roma J20
25 Kingsville Kings Mark Manchurek 1996 Fwd Tecumseh, ON Lasalle Vipers GOJHL
26 Tottenham Steam Fredork Olsson 1998 Fwd Sweden Sundsvall J20
27 Lincoln Mavericks Griffin Roubus 1998 Def Stoney Creek, ON Thorold Blackhawks GOJHL
28 Tillsonburg Hurricanes Ryan McDonald 1995 Fwd Brantford, ON Woodstock Jr. C
Round 9
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Shelburne HTI Stars Raymond Jolly 1999 Fwd Waskayanish QC Cree Nation Bears AA
2 North York Renegades Brandon Nason 1996 Fwd Toronto ONT Toronto Colts U21
3 Sturgeon Falls Lumberjacks Egor Noson 1999 Def Wilcox Notre Dame Argos AAA
4 Northumberland Stars Barna Czako 1997 Fwd Hungary Vasa U20
5 Orangeville Ice Crushers Dalton Weigel 1999 Def Bloomington  Brock School
6 Wiarton Rock Evan Liverance 1998 Def Wiarton Wiarton Midgets
7 Oshawa Riverkings Ryan Noble 1998 Gol Fenelon Falls Clearington AAA
8 London Lakers Mike Tuffin 1997 Fwd London ONT St Marys Sr B
9 Bracebridge Blues Nick Kuszlyk 1997 Def Rochester Rochester Jr Americans
10 Seguin Huskies Conor Sullivan 1997 Fwd Oak Park IL Conneticut Jr Rangers
11 Niagara Whalers Tyler Sehovic 1995 Def Sault ste Marie London Nationals
12 Temiscaming Titans Ryan Mills 2001 Fwd North Bay ONT North Bay trappers AAA
13 Meaford Knights Riku Harkianen 1997 Fwd Finland U18 TOPS
14 Niagara Whalers Matthew Marsden 1995 Fwd Toronto ONT Niagara Falls Canucks
15 Bradford Bulls Noah Sands 1999 Fwd Barrie Barrie Colts A
16 Niagara Whalers Brandon Vuic 1995 Fwd Hamilton St Catherines Falcons
17 St. George Ravens Arron Macdonald 1996 Fwd Waterdown, ON Georgtown Jr
18 Bradford Rattlers Tristan Burholder 1999 Fwd Timmons I.F AAA
19 Parry Sound Islanders Tanner Fausnaugh 1996 Fwd Bowling Green OH Bowling Green HS
20 Toronto Attack Michael Demcleck 1998 Fwd New Market Markham Waxers AAA
21 Almaguin Spartans Khadyn Butterfly 1995 Def Moosene ON Soo Thunderbirds
22 Komoka Dragons Tekek Itina 1998 Def Bakersfield Valencia Jr Flyers
23 South Muskoka Shield Connor Scott 1998 Fwd Pittsburgh, USA Pittsburgh Selects
24 New Tecumseth Civics Matthew Pyz 1998 Def Celledon, ON Caledon Golden Hawks
25 Toronto Blue Ice Jets Eerick Harju 2001 Def Finland Finland U16
26 Tottenham Steam Michael Barnone 1995 Fwd Miss Westmall AAA
27 Lincoln Mavericks Derek Raposo 2000 Def Hannon ONT Hamilton Bulldogs AAA
28 Tillsonburg Hurricanes Troy Lamoure 1996 Def Tillsonburg Norwick Jr C
Round 10
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Komoka Dragons Pat Hickey 1998 Gol Le Perrot, QC Vaudneur Jr AAA
2 Bradford Rattlers Jake Hermann 2000 Fwd Chicago IL Bruins AAA
3 Almaguin Spartans Jacob Berry 1998 Fwd Wisconsin, USA Waynakee high school
4 Northumberland Stars Zacharie Makeu 1998 Fwd Quebec, Canada Ulysee AAA
5 Orangeville Ice Crushers Thmas Sansone 1996 Fwd Boston, USA Cape Fear A
6 Wiarton Rock Josh trevisan 1998 Def Thunder Bay, ON Midget AA
7 Oshawa Riverkings Avery Bartram 2000 Def Toronto, ON Miss Reps AAA
8 Komoka Dragons Nick Jung 1998 Fwd Mitchell, ON Mitchey Jr C
9 Bracebridge Blues Malik Lawson 1996 Fwd Brampton, ON Chicago Mission
10 Seguin Huskies Jameson Champion 1996 Def Pickering, ON Bobcaygeon Storm
11 St. George Ravens Cam Stokes 1997 Fwd Hamilton, ON Guelph Jr B
12 Komoka Dragons Brett Simpson 1997 Def Barrie, ON Coldwater Falcons 
13 Meaford Knights James Beum 1997 Fwd Barrie, ON Butte Cobras WSHL
14 Toronto Blue Ice Jets Nikhail Rinke 2001 Fwd China Shunghai Falcons
15 Bradford Bulls Malik Stokes 1998 Fwd Indiana, USA Ontario Wave U18
16 Niagara Whalers Liam Conway 1995 Gol Ohio, USA Caledonia Corvairs
17 Toronto Blue Ice Jets Joseph Barnabez 2001 Fwd China Shunghai Falcons
18 Bradford Rattlers Davis Times 1998 Fwd Czech Republic Gulf Coast U18
19 Parry Sound Islanders Mickey George 1998 Fwd Sturgeon Falls, ON North Bay Trappers
20 Toronto Attack Ryan Sullivan 1996 Def Burlington, ON Ancaster
21 Almaguin Spartans Tanner Orr 1997 Gol Pittsburg, USA Fsmarh U18
22 Temiscaming Titans Brett Didyk 1999 Fwd Burnaby, BC Vancouver NE Chiefs
23 South Muskoka Shield Hayden Chieffo 1998 Gol Pittsburg, USA Pittsburg Predators
24 New Tecumseth Civics Roey Aharonovich 1996 Fwd Televive, USA Billings Bulls
25 Orangeville Ice Crushers Dakota Gottlieb 1997 Def Arizona, USA Point Mallard Ducks
26 Tottenham Steam Einar Berglund 1997 Fwd Sweden Stockholm U20
27 Lincoln Mavericks Tanner Vail 2000 Fwd Jordan Station, ON Niagara North Minor
28 Bradford Rattlers Vailters Affelbaum 1998 Fwd Latvia Latvia U20
Round 11
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Shelburne HTI Stars Trent Downey 2000 Fwd Shelburne, ON Shelburne Wolves
2 North York Renegades Cody Jones 1998 Fwd Huntsville, ON Huntsville Midget
3 Sturgeon Falls Lumberjacks Maxime Piquette 2000 Fwd Verner, ON Franco City Highschool
4 Northumberland Stars Conner Sikma 1996 Fwd Newcastle, ON Haliburton Wolves
5 Orangeville Ice Crushers Fletcher Chun 1998 Fwd Mississippi, USA Point Mallard Ducks
6 Wiarton Rock Kyle Hindmarsh 1997 Fwd England Whitby Warriors
7 Toronto Blue Ice Jets Jacob Bogelund 1998 Fwd Denmark Denmark
8 London Lakers Daniel Cloutier 1997 Fwd London, ON St. Marys GOJHL
9 Bracebridge Blues Mitchell Jones 1998 Gol Bracebridge, ON Bracebridge Midget
10 Seguin Huskies Ryan Boose 1998 Fwd Barrie, ON Coldwater Falcons
11 Toronto Predators Joseph Haller 1999 Fwd West Virginia, USA Liib Southbinte
12 Komoka Dragons Wyatt Landsdell 1998 Def Jhamesford St. Marys GOJHL
13 Meaford Knights Dan Weiber 1998 Def Michigan, USA Apollo HS
14 Oshawa Riverkings Connor Thornton 1999 Fwd Oshawa, ON Oshawa Jr Generals
15 Bradford Bulls Brandon Staply 1995 Fwd Missigauga, ON Cambridge Winterhawks
16 Niagara Whalers Ben Hughes 1996 Fwd Barrie, ON Ancaster Avalanche
17 St. George Ravens Anthony Mota 1997 Fwd Guelph, ON Georgetown OJHL
18 Bradford Rattlers Drew Wotta 1998 Fwd Ann Arbor, MI Ann Arbor H.S.
19 Parry Sound Islanders Francesco Corona 1995 Fwd Barrie, ON Midland Flyers
20 Toronto Attack Steven Goeree 1996 Fwd Burlington, ON Port Dover Sailors
21 Almaguin Spartans Tyson Posner 1995 Fwd Saskatoon, SK Saskatoon Quallers
22 Temiscaming Titans Sam Oden 1997 Def St. Louis, USA Rayside Balfour Canadians
23 South Muskoka Shield Hunter Abotossaway 1998 Fwd Manitoulin, ON Manitoulin Panthers
24 New Tecumseth Civics John Goldsworthy 1995 Def Barrie, ON Midland Flyers
25 Kingsville Kings Jack Drunkwater 1998 Fwd North Bay, ON North Bay Trappers AAA
26 Niagara Whalers Chris Janzen 1996 Gol Pelham Welland GOJHL
27 Lincoln Mavericks Justin Kidd 1999 Def Pittsburgh, PA Pittsburgh Vonconc Midget
28 Tillsonburg Hurricanes Ross Kennedy 1998 Fwd Wales Deside Dragons
Round 12
# Team Player Name Y.O.B Pos. Hometown Previous Team
1 Shelburne HTI Stars Jackson Nasato 2000 Fwd Shelburne, ON Grey Bruce Highlanders AAA
2 North York Renegades Andrew Masters 1995 Gol Kitchener, ON Georgetown OJHL
3 Sturgeon Falls Lumberjacks Braden Simon 2001 Fwd Warren, ON West Nipissing AA
4 Northumberland Stars Nikita Diakonov 1996 Def Moskua, Russia Forest Lake Lakers
5 Orangeville Ice Crushers Matt Bogenrider 1997 Fwd Orangeville, ON Orangeville Flyers AA
6 Wiarton Rock Mark Turnbull 1995 Gol England Whitby Warriors
7 Toronto Blue Ice Jets Brandon Mackinnon 1996 Fwd Etobicoke, ON Pelham
8 London Lakers Corey Pawley 1995 Fwd Sarnia, ON Caledonia GOJHL
9 Bracebridge Blues Stephanie Turner 1995 Def Manitoba Tri Town Thunder
10 Seguin Huskies Jake Mortley 1998 Fwd Elmvale, ON Coldwater Falcons GMHL
11 Toronto Predators Bailey Stumpo 1998 Fwd Hamilton, ON Oakville AAA
12 Komoka Dragons Kyle Robinson 1995 Fwd London, ON London Nationals GOJHL
13 Meaford Knights Jesse Carnahan  1999 Def Thornhill, ON Owen Sound AAA
14 Oshawa Riverkings Ryan Bernardes 1995 Fwd Oshawa, ON Port Perry Jr. C
15 Bradford Bulls Jordan Tieken 1998 Def Nebraska Lincoln Jr Stars
16 Niagara Whalers Joel Horodziejczyk 1995 Gol Sudbury, ON St. Catherines Falcons
17 St. George Ravens Corson Seales 1998 Fwd Paris, France Guelph GOJHL
18 Bradford Rattlers Rudi Ying 1998 Fwd Beijing, China Toronto Patriots OJHL
19 Parry Sound Islanders Derek Deska 1998 Fwd Livonia, MI Allen Park U18
20 Toronto Attack Quinn Sallows 1996 Def Alliston, ON Dundas Jr. C
21 Almaguin Spartans Trevor Pfeil 2000 Fwd Johnston Greater Johnstown Varsity
22 Temiscaming Titans Zach Lefebre 2001 Fwd Temiscaming, QC Citadelle Royn Noranda
23 South Muskoka Shield Dylan Kelechian 1998 Fwd France Meudon U18 
24 New Tecumseth Civics Bogdan Klochkov 2001 Fwd Pavloder Ertis Pavloder U18
25 Kingsville Kings Jake Seguin 1998 Def North Bay, ON North Bay Trappers AAA
26 Niagara Whalers Renzo Mevelenbeek 1998 Fwd Geelen, Netherlands Laroeaters Limburg
27 Lincoln Mavericks Nathan Huisuad 2000 Fwd Vinouand, ON Niagara North AAA
28 Tillsonburg Hurricanes Jake Scnider 1996 Def Woodstock, ON Woodstock
Last Updated ( Wednesday, 18 May 2016 14:25 )